Wydarzenia

Wciąż jest wśród nas

uzgMinęła 15. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera. Upamiętniona została wieloma wydarzeniami, związanymi z tą wybitną postacią. Od marca do czerwca 2015 r. realizowany był projekt „Czytam, więc jestem. Czytamy polskich filozofów: Józef Tischner”. Przedsięwzięcie, w którym wzięło udział ponad 600 uczniów (głównie ze szkół noszących imię księdza Tischnera), zainicjowane zostało między innymi przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. W jego ramach organizowane były warsztaty filozoficzne dla dzieci i młodzieży, spotkania z filozofami oraz konkurs literacko – plastyczny „Rozwiń myśl”.

W dniach 19 – 21 czerwca w Łopusznej odbyły się XI Wypominki Tischnerowskie pod hasłem „Nieobecni są najbliżej”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Fundację Świat Ma Sens, a połączono je z promocją książki „Tischner. Podróż” autorstwa Witolda Beresia i Artura Więcka „Barona”. W tym roku do debaty zaproszeni zostali: prof. Jerzy Vetulani, prof. Janusz Majcherek oraz ojciec Paweł Gużyński, dominikanin. Ich dyskusja koncentrowała się wokół sztuki rozmawiania. Próbowali odpowiedzieć na pytania: Dlaczego Polacy – i czy rzeczywiście jest to cecha wyłącznie polska – tak chętnie zamykają się w swoich środowiskach i myślowych gettach? Skąd ten brak porozumienia, wręcz wrogość do mających inne poglądy? Jakie są tego skutki? Na scenie przed Dworem Tetmajerów wystąpiły zespoły regionalne „Dolina Mszanki”, „Starosądeczanie” oraz „Mali Łopuśnianie”. Można było obejrzeć spektakl „Lykorz mimo włosnyj woli” (na podstawie sztuki Moliera „Lekarz mimo woli”) w wykonaniu aktorów-amatorów z Bukowiny Tatrzańskiej. Bartek Koszarek ze swoim zespołem Rzoz (Zacięcie) zaprezentował się w koncercie muzyki folkowej. W sobotni wieczór, w urokliwym kościółku parafialnym w Łopusznej wystąpili artyści z krakowskiej Piwnicy pod Baranami w repertuarze pieśni religijnej. W niedzielę w Łopusznej odprawiona została uroczysta msza święta w intencji śp. ks. Tischnera, a po jej zakończeniu uczestnicy spotkania złożyli kwiaty i zapalili znicze na jego grobie.

pt2 lipca 2000 roku w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Krakowie, mszy świętej żałobnej przy trumnie zmarłego 28 czerwca 2000 roku ks. prof. Józefa Tischnera, kapłana i filozofa, przewodniczył kardynał Franciszek Macharski. Po zakończeniu eucharystii trumna z ciałem zmarłego została przewieziona do Łopusznej. Tam, na cmentarzu parafialnym, ksiądz profesor został pochowany. W tym samym kościele, w niedzielę, 21 czerwca 2015 r. o godzinie 18 odprawiona została msza święta koncelebrowana w intencji śp. ks. prof. Józefa Tischnera w 15. rocznicę jego śmierci. Homilię wygłosił ksiądz Andrzej Augustyński, wielokrotnie nawiązując w niej do drogi życiowej i dorobku księdza profesora. Wśród zgromadzonych w świątyni była liczna grupa dzieci ze Szkół Tischnerowskich, między innymi z Łopusznej, Szczawnicy, Ratułowa, Ligoty, Woli, Mszany wraz z opiekunami. W modlitwie wiernych wykorzystane zostały myśli filozoficzne księdza Tischnera. Uczniowie z Ratułowa, w strojach regionalnych, zapewnili oprawę muzyczną eucharystii. Tuż po zakończeniu mszy świętej miał miejsce koncert „Wyśpiewać mądrość”. Wystąpiła Hania Rybka z zespołem oraz saksofonista Piotr Baron. Fragmenty książek księdza Józefa Tischnera przeczytali Anna Dymna, Stanisława Trebunia – Staszel oraz Kazimierz Tischner.

Obchody rocznicy śmierci ks. Tischnera zakończyły się w Łopusznej 28 czerwca 2015 roku, dokładnie 15 lat od jego odejścia. Na cmentarzu parafialnym proboszcz Łopusznej, ksiądz Kazimierz Foltyn wspomniał w modlitwie księdza Tischnera. Kapela góralska uczciła jego pamięć muzyką, pani Wanda Kudasik odczytała wzruszający wiersz, a liczne delegacje złożyły na grobie księdza Tischnera kwiaty. Podczas mszy świętej koncelebrowanej w intencji śp. księdza Józefa Tischnera homilię wygłosił ks. Marian Faleńczyk, pallotyn z Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Jej mottem uczynił słowa ks. Tischnera: „Wolność nie znaczy w prawo czy w lewo, tylko w górę”. Niedzielne popołudnie uczestnicy uroczystości spędzili w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Powitała nas jego gospodyni, pani Józefa Kuchta. Na scenie wystąpił zespół „Młodzi Łopuśnianie” w spektaklu „Opowiastki o księdzu Józefie Tischnerze” oraz zespół „Zielony Jawor” z Krempach w programie „Tańce łuku Karpat”. Niezwykłe było spotkanie z panem Marianem Gromadą, artystą malarzem, autorem wielu portretów księdza Tischnera oraz projektantem jego nagrobka. Można było obejrzeć jego obrazy i wysłuchać frapującej, ubarwionej wieloma anegdotami opowieści pana Gromady o roli księdza Tischnera w jego życiu i sztuce.

Ksiądz profesor Józef Tischner odszedł od nas 15 lat temu. Jednak jest wciąż obecny w szeroko pojętym „ruchu tischnerowskim” będącym wyrazem naszej wdzięczności za dobro, które pozostawił.

Maria Żurek

 

Możliwość komentowania Wciąż jest wśród nas została wyłączona