„W każdym człowieku drzemie coś z geniusza” – Tischnerowski Kampus Młodych

W dniach 11-13 września 2024 roku w Odporyszowie (k. Dąbrowy Tarnowskiej) odbył się 1. Tischnerowski Kampus Młodych pod hasłem „W każdym człowieku drzemie coś z geniusza” (Józef Tischner, Dziennik. 1944-1949). Wydarzenie zorganizowały Stowarzyszenie SIEMACHA, Fundacja DEMOS oraz Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Pomysłodawcami i inicjatorami tego spotkania byli Kazimierz Tischner, ks. Andrzej Augustyński i ks. Przemysław Bukowski. Patronat nad Kampusem objęli Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektor Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie.

Pierwszego dnia, pod hasłem „Liczymy się my!”, uczestnicy kwaterowali w namiotach przygotowanych przez Wojsko Polskie i odbierali pakiety uczestnika, przygotowane przez organizatorów oraz licznych partnerów i sponsorów. Kampus został uroczyście otwarty przez Kazimierza Tischnera, brata ks. prof. Józefa Tischnera. Wieczorem odbyła się Tischneriada, czyli koncerty Big-bandu Szkoły Muzycznej I stopnia im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach, zespołu muzycznego Stowarzyszenia SIEMACHA oraz gwiazdy wieczoru, zespołu Trebunie Tutki. Impreza zakończyła się późno w nocy.

Czwartek, 12 września, pod hasłem „Liczę się ja!”, rozpoczął się oficjalną częścią spotkania. Krzysztof Klęczar, Wojewoda Małopolski, wygłosił przemówienie, po czym wziął udział w panelu dyskusyjnym prowadzonym przez dr Magdalenę Kozak z Uniwersytetu Ignatianum, zatytułowanym „Ks. Józef Tischner i nasze małe ojczyzny”. W dyskusji uczestniczyli również Jerzy Dudek (były reprezentant Polski w piłce nożnej, komentator sportowy), Wiaczesław Wojnarowśkyj (Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie), Grzegorz Skawiński (Prezes SAO Investments) oraz Robert Makłowicz (dziennikarz, krytyk kulinarny, historyk, youtuber). Kolejny panel pt. „Jesteś kimś więcej niż samym sobą”, prowadzony przez Wojciecha Bonowicza, zgromadził Annę Dymną, dr Magdalenę Kozak i prof. Piotra Sikorę z UIK i „Tygodnika Powszechnego”.

Po południu na Kampus przybył Wicepremier i Minister Obrony Narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz, który nawiązał w swoim przemówieniu do wartości prezentowanych przez ks. prof. Józefa Tischnera. Tego dnia odbyły się również liczne aktywności, takie jak loty balonem, zajęcia w krytej pływalni, kursy medyczne, symulacje straży pożarnej i policji oraz treningi sportowe i gry terenowe. Ze względu na pogodę z jazdy konnej uczestnicy skorzystali następnego dnia. Wieczorem prof. Rafał Ohme wygłosił wykład pt. „Emo Sapiens w krainie AI”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży.

Ostatni dzień Kampusu, pod hasłem „Liczysz się ty!”, rozpoczął się koncertem Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”. Następnie odbyło się spotkanie z młodzieżą z Kazachstanu, Czeczeni i Ukrainy, przybyłą wraz ze społeczniczką i nauczycielką Mariną Hulią. Jerzy Owsiak połączył się z uczestnikami online ze względu na stan zdrowia, a na miejscu gościła s. Anna Bałchan. Wydarzenie zakończyła prezentacja „Eco trendy”.

W Tischnerowskim Kampusie Młodych wzięło udział kilkuset – w kulminacyjnych momentach blisko 600 – młodych ludzi, głównie uczniów szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz wychowanków Stowarzyszenia SIEMACHA. W tej grupie licznie obecna była młodzież z Ukrainy. Społeczność Szkół Tischnerowskich reprezentowali uczniowie i nauczyciele z różnych miast, m.in. Łodzi, Starego Sącza, Poznania, Wodzisławia Śląskiego, Żor, Tarnowa i Domosławic. Uczestniczyli także uczniowie z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi, I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu oraz szkół z Czchowa, Tworkowej, Tymowej,  Gromnika i Złotej.

Celem wydarzenia była integracja młodzieży i przybliżenie myśli ks. Tischnera, ze szczególnym naciskiem na wartości humanistyczne. Podczas Kampusu uczestnicy mogli korzystać z licznych atrakcji i wyśmienitych posiłków, a Kazimierz Tischner, prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, dbał o atmosferę spotkania, wręczając również gościom pamiątkowe upominki, m.in. kapelusze góralskie z dedykacją Kampusu. Długo nie zapomnimy jego mobilizującego wszystkich okrzyku: „hip hip hura!”.

Patronami medialnymi wydarzenia były m.in.

Przemysław Bukowski