Zmarł ojciec Jan Góra

Dziś tj. 21.12.2015 około godziny 19.30 zmarł ojciec Jan Góra, dominikanin, prezbiter, doktor teologii, duszpasterz akademicki. Od 1997 roku organizator Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. − Musicie wrócić do domu lepsi! — wołał do młodych ludzi na Lednicy. Spotkania młodych pod Bramą III Tysiąclecia w kształcie ryby odbywają się co roku w pierwszą sobotę czerwca.

jan gora_j

Animator ośrodka duszpasterstwa akademickiego „Respublica Dominicana” w Jamnej. Wielkim szacunkiem darzył Jana Pawła II, sam pisał: „Spotkania z Ojcem Świętym — to było chodzenie po linie. Bałem się spaść, chociaż dzisiaj widzę, że za mało chciałem”.

Jan Góra co roku przyciągał na pola Lednicy pod Rybę 100 tysięcy ludzi. Tam właśnie, u źródeł chrzcielnych Polski, ojciec Jan wypełniał wypaloną przez PRL i współczesne media wyobraźnię młodych chrześcijańskimi symbolami.
Jan Góra był żywiołem, budując swój teatr, ranił i sam był raniony. Zdążając do celu, szedł na skróty. Jego nielegalne metody działania wykańczały biskupów i przełożonych. „Zostawcie go, to co robi jest Boże!”, usprawiedliwiali go obrońcy.

Józef Tischner pytany, co sądzi o Janie Górze, odpowiedział krótko: „Jeden taki musi być”.