Informacje,  Wydarzenia

Zmarł ojciec Jan Góra

Dziś tj. 21.12.2015 około godziny 19.30 zmarł ojciec Jan Góra, dominikanin, prezbiter, doktor teologii, duszpasterz akademicki. Od 1997 roku organizator Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. − Musicie wrócić do domu lepsi! — wołał do młodych ludzi na Lednicy. Spotkania młodych pod Bramą III Tysiąclecia w kształcie ryby odbywają się co roku w pierwszą sobotę czerwca.

jan gora_j

Animator ośrodka duszpasterstwa akademickiego „Respublica Dominicana” w Jamnej. Wielkim szacunkiem darzył Jana Pawła II, sam pisał: „Spotkania z Ojcem Świętym — to było chodzenie po linie. Bałem się spaść, chociaż dzisiaj widzę, że za mało chciałem”.

Jan Góra co roku przyciągał na pola Lednicy pod Rybę 100 tysięcy ludzi. Tam właśnie, u źródeł chrzcielnych Polski, ojciec Jan wypełniał wypaloną przez PRL i współczesne media wyobraźnię młodych chrześcijańskimi symbolami.
Jan Góra był żywiołem, budując swój teatr, ranił i sam był raniony. Zdążając do celu, szedł na skróty. Jego nielegalne metody działania wykańczały biskupów i przełożonych. „Zostawcie go, to co robi jest Boże!”, usprawiedliwiali go obrońcy.

Józef Tischner pytany, co sądzi o Janie Górze, odpowiedział krótko: „Jeden taki musi być”.

Możliwość komentowania Zmarł ojciec Jan Góra została wyłączona