Informacje,  Wycieczki,  Wydarzenia

XV Rajd Tischnerowski w Zakopanem

10 „W górach jest wszystko, co kocham, góry to przystań, niekończąca się nadzieja, że można żyć życiem i wierzyć, nie dotykając.”

  /Ks. Józef Tischner/

Dnia 8-9 października 2015 roku odbył się XV Rajd Tischnerowski. Organizatorem tegorocznej imprezy było Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Zakopanem. W rajdzie wzięło udział 13 szkół z Rodziny Szkół Tischnerowskich z całej Polski.

W czwartkowy poranek wszyscy uczestnicy byli uroczyście przywitani na apelu przez dyrektora szkoły  – mgra inż. Bogdana Wojnarskiego. Powitaniu towarzyszył krótki śpiew góralski zaprezentowany przez uczennice gimnazjum. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy i przydzieleni trzem przewodnikom tatrzańskim, a zarazem pracownikom szkoły. Pani Anna Tylka-Suleja (nauczycielka niemieckiego), Pan dyrektor Bogdan Wojnarski i Pan Tomasz Szybka (pedagog szkolny) ruszyli na tatrzańskie szlaki, obierając trzy różne trasy, ale jeden wspólny cel, którym był Czarny Staw Gąsienicowy i schronisko „Murowaniec”.

Pogoda początkiem dnia była słoneczna, ale podczas podejścia szybko ukazała swoją zmienność i ziściły się zapowiadane prognozy opadów. Jednak ani deszcze, ani nisko przysiadłe chmury nie są zjawiskiem wiecznym i można było podziwiać piękno otoczenia Doliny Gąsienicowej w tak zwanych oknach pogodowych. Dodatkową atrakcją były, o dziwo, chmury, które niczym w tańcu przetaczały się przez strzeliste tatrzańskie granie. Wspólnie obrana przez wszystkich uczestników droga powrotna dała możliwość lepszego poznania się i integracji. Zgodnie ze słowami św. Jana Pawła II Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, a kontakt z przyrodą daje pogodę ducha.” Wszyscy uczestnicy zmoknięci i zmęczeni, ale w pozytywnych nastrojach wrócili do szkoły. Po posiłku w sali gimnastycznej były przygotowane dalsze atrakcje. Rozpoczął je Pan doktor Tomasz Skrzydłowski, pracownik naukowy TPN, swoim wykładem o biologii Tatr. Po wykładzie reprezentanci szkół w 3-osobowych zespołach przystąpili do dwuetapowego konkursu. Po pierwszej części pisemnej- Konkursie Wiedzy o Tatrach – trzem zespołom udało się dostać do drugiego etapu konkursu, w którym należało się wykazać  m.in. umiejętnością tłumaczenia zdań z języka polskiego na gwarę góralską, umiejętnością tańca góralskiego na opak – dziewczyna miała się przebrać za górala, a chłopiec za góralkę. Znacznie utrudniało to wczucie się w role, ale objawiając swój talent aktorski, można było zatańczyć z piękną góralką i śwarnym góralem. Grając w kalambury, uczniowie mieli tłumaczyć popularny nakaz TPN: ,,Nie zrywaj roślin objętych ochroną TPN”. Innym zadaniem było rozpoznanie po zapachu przepysznych góralskich potraw. Szanowne jury przyznało I miejsce zespołowi z Bochni, na drugim miejscu uplasował się Zespół Szkół Nr 3 w Wadowicach, a na trzecim miejscu Publiczne Gimnazjum w Szczawnicy.
W drugim dniu rajdu uczestnicy odwiedzili Gubałówkę, Muzeum Tatrzańskie oraz dolne Krupówki. Niestety, tego dnia pogoda była bezlitosna, mgły oraz nisko osiadłe chmury, z których padał deszcz, skutecznie odmówiły ukazania widoków. Podczas uroczystego podsumowania rajdu, któremu towarzyszyła muzyka góralska oraz podczas prezentacji filmów ,,Enduro”, promujących sporty ekstremalne i jazdę na rowerze po szlakach polskich Beskidów każdy otrzymał drobną pamiątkę, aby długo zapamiętać te dni.

Tomasz Szybka

Ja ze swej strony – tradycyjnie zapraszam do galerii zdjęć (PZK)

 

 

Możliwość komentowania XV Rajd Tischnerowski w Zakopanem została wyłączona