Wydarzenia

XIV Rajd Szkół Podstawowych i Specjalnych im. ks. prof. J. Tischnera

Na końcu naszego rozumienia świata, rozumienia dramatów ludzkich, a także własnych dramatów, patrzysz na samego siebie, widzisz, coś przeżył, coś przecierpiał, ile rzeczy przegrałeś, widzisz to wszystko, coś wygrał, i nagle – może pod koniec życia – oświeca cię ta świadomość, że (…) może jesteśmy na tym świecie po to, żeby na końcu powtórzyć najpiękniejsze słowa, jakie Pan Bóg wypowiedział w dniu naszego stworzenia: I niech tak zostanie.

 W dniach 25-26 października odbył się kolejny, już XIV Rajd Szkół Podstawowych i Specjalnych noszących imię księdza profesora Józefa Tischnera.

Organizatorem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 1 w Starym Sączu. Rajd, w którym wzięło udział dwanaście szkół, został zorganizowany w plenerze Beskidu Sądeckiego, a miejscem spotkania było Rytro. Honorowych gości powitał koordynator spotkania pan Robert Janek, nauczyciel starosądeckiej „1” wraz z uczniami oraz dyrektor szkoły Zdzisław Wojnarowski.  Organizatorzy opracowali bardzo interesującą trasę. Na szlaku młodych rajdowców i ich opiekunów znalazły się: Piwniczna, Niemcowa, Kordowiec, Rytro.

Wszystkie grupy reprezentujące poszczególne szkoły były zwarte, gotowe i odpowiednio przygotowane na różne warunki pogodowe i terenowe. Jesienna aura  sprzyjała, więc po drodze wraz z nowymi kolegami i koleżankami z innych szkół oraz przewodnikami górskimi Rodzina Tischnerowska podziwiała piękne krajobrazy.

 Po dotarciu do bazy noclegowej w Gołkowicach zjedzono pyszną obiadokolację i zakwaterowano się w pokojach. Wieczorem odbyły się posiady, którym towarzyszyły śmiech i zabawy. W różnych konkurencjach brali udział uczniowie i opiekunowie. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek  wraz z zastępcą Kazimierzem Gizickim. Rolę gospodarza wieczoru pełnił dyrektor „1” Zdzisław Wojnarowski.

 XIV Rajd Szkół Podstawowych i Specjalnych był doskonałą okazją do integracji uczniów z różnych szkół. Organizatorzy zadbali również o samopoczucie młodzieży, zapraszając młodych uczestników na dyskotekę. Po krótkiej i szybko przespanej nocy zjedzono pożywne śniadanie.  Następnie wyruszono do Starego Sącza. Rodzina Tischnerowska zwiedziła następujące obiekty: Klasztor Klarysek, Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Elżbiety oraz Muzeum Regionalne Dom na Dołkach. Rolę przewodników zaproszonych gości pełnili tego dnia nauczyciele starosądeckiej „1” : pani Liliana Królikowska, pani Jadwiga Postawa i pan Piotr Wandas. W miejscowym muzeum uczestników powitali: dyrektor obiektu Jan Długosz oraz brat patrona szkół – Kazimierz Tischner.

O godzinie 11.00  uczestniczono w uroczystej Mszy Świętej, koncelebrowanej przez księży:dr. Marcina Kokoszkę i Janusza Rybę,  odprawionej na  Ołtarzu Papieskim. W kazaniu kapłan podkreślił wartość wiedzy w życiu młodego człowieka, wskazując na  rolę autorytetu patrona naszych szkół, którego osobowość intelektualna i moralna kształtowała się w otoczeniu: miejscowych gór, szumu Dunajca, drewnianych kościółków w Jurgowie i Łopusznej, i – jak sam przyznawał – starosądeckiej tradycji franciszkańskiej.

W budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Starym Sączu odbyło się zakończenie i podsumowanie  XIV Rajdu, po którym, na miejscowym cmentarzu,  złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze na grobie rodziców księdza profesora Józefa Tischnera.

Po serdecznych pożegnaniach i życzeniach ponownego spotkania na szlaku  rajdu wyruszono w drogę powrotną do domów: w Krakowie, Tarnowie, Rogoźniku, Ochotnicy Dolnej, Jastrzębiu-Zdroju, Ligocie, Domosławicach, Ratułowie, Toruniu oraz w Starym Sączu.

 

Możliwość komentowania XIV Rajd Szkół Podstawowych i Specjalnych im. ks. prof. J. Tischnera została wyłączona