Informacje,  Wycieczki

Wakacyjna wycieczka tischnerowska.

Zorganizowana w tym roku przez Mariusza C. przy wsparciu Joli K. odbyła się w dniach 13-18 lipca. Rozpoczęliśmy ją od zwiedzania Wrocławia począwszy od Katedry pw. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, poprzez Uniwersytet Wrocławski z Aulą Leopoldina, Ossolineum z dziedzińcem i ogrodem barokowym, Rynek, Plac Solny i Starą Synagogę znaną we Wrocławiu pod nazwą mały wrocławski Umschlagplatz. Po tych wszystkich miejscach oprowadzał nas przewodnik pan Dariusz, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wieczorem obejrzeliśmy Panoramę Racławicką, a po nocy spędzonej w hotelu Polonia drugi dzień zwiedzania Wrocławia. Jego niewątpliwą atrakcją była wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, a także przejazd nad Odrą kolejką linową Polinka. Zobaczyliśmy też Halę Stulecia z położoną w pobliżu fontanną multimedialną i piękną pergolą. Zwieńczeniem tej części dnia było wejście do wrocławskiego zoo z imponującym oceanarium i innymi atrakcjami. Dzień zakończyliśmy rejsem po Odrze, a grupka chętnych wybrała się na nocny pokaz przy fontannie multimedialnej.

W trzecim dniu naszej wycieczki opuszczamy Wrocław i kierujemy się do Świdnicy, gdzie spotykamy się z naszym przewodnikiem, panem Mariuszem i pierwsze kroki kierujemy na Plac Pokoju z położonym tam Kościołem Pokoju. Ten największy drewniany kościół w Europie wybudowany został bez użycia gwoździ, a w 2017 roku wpisany został na listę pomników historii Polski. Następnie odwiedzamy Katedrę  Świdnicką pw. Św. Stanisława, Patrona Polski. Szczególną uwagę zwracają w niej ołtarz główny, pierwszy ażurowy ołtarz w Europie oraz kaplica Matki Bożej Świdnickiej Uzdrowienia Chorych, a w niej obraz słynący cudami uzdrowień.

Ze Świdnicy przejeżdżamy do Wałbrzycha i godziny  popołudniowe spędzamy na zwiedzaniu zamku Książ. Następnie udajemy się do Szczawna Zdroju, gdzie zatrzymujemy się w hotelu Maria – Helena. Następnego dnia, w sobotę, z przewodnikiem panią Alicją wyjeżdżamy do Osówki, gdzie znajduje się kompleks „Riese”, podziemne miasto w Górach Sowich, jedyne takie w Europie. Potem zwiedzamy Wałbrzych, a raczej Starówkę z Pałacem Czettritzów, kościołem pw. Świętych Aniołów Stróżów i urokliwymi kamieniczkami.  Niewątpliwie największą atrakcją tego dnia była wizyta w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Zwiedzamy je z przewodnikiem panem Jakubem, który przybliża nam historię wydobywania węgla w Wałbrzychu, opowiada o pracy górników, prezentuje akcesoria górnicze i oprowadza po fragmencie kopalnianego chodnika.  Z kopalnianej wieży widokowej oglądamy panoramę Wałbrzycha i wracamy do Szczawna Zdroju. Wieczorem niespodzianka pozaprogramowa – wizyta w Teatrze Zdrojowym dzięki uprzejmości  jego dyrektora, pana Mirosława. Wielu z nas w tym dniu wyszło na otwartą niedawno na Wzgórzu Giedymina w Szczawnie wieżę widokową.

W niedzielny poranek wyjeżdżamy do Skalnego Miasta w Czechach. Spacer pomiędzy skałami o przeróżnych rozmiarach i kształtach oraz rejs po jeziorku pomiędzy nimi (z dowcipnymi komentarzami pana kapitana) zajmuje nam całe przedpołudnie. Jeszcze krótka wizyta w Browarze Broumov – zwiedzanie, degustacja piwa Opat i wracamy do Polski,  do Krzeszowa. Tu zwiedzamy Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej położone w Pocysterskim Opactwie. Wchodzimy też do kościoła pw. św. Józefa i wracamy do Szczawna Zdroju na wieczorną niedzielną mszę świętą.

W poniedziałek udajemy się już w drogę powrotną do naszych domów, ale zahaczamy jeszcze o Zagórze Śląskie z zamkiem Grodno i położoną w pobliżu zaporę wodną w Bystrzycy. Ta wycieczka to już przeszłość, ale przecież w perspektywie kolejne…

Maria Żurek

 

 

 

Możliwość komentowania Wakacyjna wycieczka tischnerowska. została wyłączona