Informacje,  Wycieczki,  Wydarzenia

XVII Rajd Szkół Tischnerowskich

XVII Rajd Szkół Tischnerowskich
 „Śladami Wielkiego Wadowiczanina Świętego Jana Pawła II”
w 40. rocznicę wyboru Karola kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową

Data i miejsce tegorocznego, XVII już Rajdu, nie były przypadkowe. Uczestnicy zjechali się do Wadowic 18.10.2018 roku, by we wspólnym wędrowaniu  uczcić 40 rocznicę wyboru Karola kard. Wojtyły na papieża. Organizatorem było bowiem CKZiU nr 1 w Wadowicach, szkoła, której od lat patronuje ks. prof. Józef Tischner, przy współpracy Pana Kazimierza Tischnera – prezesa Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”.

W tym roku wyzwanie podjęło 112 uczniów i ich opiekunowie ze szkół z Żor, Bochni, Domosławic, Ligoty i oczywiście z Wadowic. Pogoda dopisywała uczestnikom, którzy mieli okazję rzeczywiście podążać szlakami młodego Karola Wojtyły, odwiedzić miejsca szczególnie Mu drogie i bliskie. Dlatego na trasie Rajdu nie mogło zabraknąć Klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie kiedyś mały Karol zawierzył się całkowicie opiece Matki Boskiej. Podążali wraz z Nim po Kalwaryjskich Dróżkach, po których Karol z ojcem często wędrowali w skupieniu, gdzie zapach i szelest jesiennych liści sprzyjał refleksji i zadumie… Niesamowita atmosfera tego Miejsca udzieliła się uczestnikom i wszyscy chyba byli zgodni, że tam wciąż  czuć  Ducha Ojca Świętego, który nie tylko w dzieciństwie, ale przez całe swoje życie był mocno związany z Kalwarią Zebrzydowską.

Wieczorem do uczestników dołączył Gość Specjalny – Pan Kazimierz Tischner – brat ks. profesora. Po kolacji, która miała charakter spotkania integracyjnego, zapanowała już prawdziwie radosna atmosfera, bowiem każda szkoła miała okazję się zaprezentować. Młodym ludziom nie zabrakło inwencji twórczej, a Pan Kazimierz,  swoim poczuciem humoru, ciepłem i serdecznością tchnął w uczestników jeszcze większą radość i entuzjazm.

Niemałą przyjemność, ale i niespodziankę sprawił pan Kazimierz Tischner uczniom klasy 1j CKZiU nr 1, kiedy w piątek z samego rana przybył do nich na lekcję, odpowiadając na zaproszenie polonistki, pani Renaty Marek. Przybliżył im swoje dzieciństwo i młodość brata – księdza profesora oraz pokazał wpływ osobowości Księdza na swój własny rozwój. Czuł, że wiele mu zawdzięcza. Dlatego Pan Kazimierz obiecał sobie, że po śmierci Brata zrobi wszystko, żeby pozostawione przez niego dziedzictwo nie przepadło, że będzie promował myśl,  filozofię i dorobek intelektualny księdza profesora. Stąd to jemu właśnie zawdzięczamy Rodzinę Szkół Tischnerowskich czy Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”.

Młodzież była zachwycona zarówno spotkaniem jak i osobowością pana Kazimierza Tischnera.

Dalsza część dnia przebiegała już bez niespodzianek. O godzinie 9.00 uczestnicy zgromadzili się w Bazylice ONMP na  Mszy św. odprawionej przez ks. Piotra Sałaciaka, katechety CKZiU nr1 w Wadowicach, Bazylice, do której Karol Wojtyła, mieszkając w Wadowicach, zaglądał chyba codziennie. Po Mszy nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II, pod którym młodzież odśpiewała „Barkę”. Następnie wszyscy w grupach udali się do Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Muzeum jak i sama ekspozycja zrobiły na uczestnikach spore wrażenie.

Po tak bogatej duchowej uczcie nadszedł czas, by odwiedzić gościnne progi gospodarzy tegorocznego Rajdu, czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1. Tam gości przywitała pani dyrektor Jolanta Satława i zaprosiła na pyszny obiad, przy którym uczestnicy mogli zacieśniać więzy i dzielić się przeżyciami. Szczególnie sprzyjał temu słodki, typowo wadowicki akcent, czyli kremówka papieska, której nie mogło przecież zabraknąć.

Spotkanie to zaszczycił swą obecnością Wicestarosta Wadowicki – pan Andrzej Górecki, który podkreślił ważkość takich spotkań i wymienił się z młodzieżą i jej opiekunami refleksją na temat znaczenia Ojca Świętego i ks. profesora Tischnera dla współczesnego człowieka.

Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy… A czas spędzony w tak miłej atmosferze zdawał się biec jeszcze szybciej. Uczestnicy, ubogaceni duchowym dziedzictwem Jana Pawła II i ks. prof. J. Tischnera (którzy się przecież przyjaźnili) wyjechali do swoich domów, otrzymując pamiątkowe torby z mottem tegorocznego Rajdu, słowami ks. Tischnera: „Coby wiedzieć ka iść, cego się trzymać…” A to przecież w życiu jest najważniejsze.

Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnym Tischnerowskim szlaku!!!

Joanna Bolek

 

Możliwość komentowania XVII Rajd Szkół Tischnerowskich została wyłączona