XV Rekolekcje Góralsko-Kaszubskie „Z księdzem Tischnerem”

Zorganizowane zostały w dniach 9-11 marca w Ludźmierzu, a ich motto brzmiało: „Bóg –  bliźni – sumienie”. Poprowadził je  ks. dr Krzysztof Niedałtowski z Gdańska, duszpasterz środowisk twórczych. „Jaki obraz Boga w sobie nosisz? W jakiego Boga wierzysz?” – te pytania w piątkowej homilii postawił ksiądz rekolekcjonista. Po mszy świętej wieczornej, uświetnionej  występem ludźmierskiego chóru „Magnificat”,  wyjątkowa w swoim rodzaju, wyśpiewana droga krzyżowa w opracowaniu zespołu działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Wieczorne spotkanie z rekolekcjonistą to głównie jego wspomnienia związane z osobą ks. Tischnera, ale też opowieść o duszpasterzowaniu artystom, a także refleksje na temat obrazu Boga w różnych kulturach; ksiądz Niedałtowski jest religioznawcą.

Modlitwą poranną w pięknej, niedawno otwartej kaplicy pod ołtarzem polowym rozpoczął się drugi dzień rekolekcji. Nabożeństwo pokutne, poprowadzone przez ks. Dariusza Piórkowskiego było przygotowaniem do sakramentu pokuty. Jak co roku można było skorzystać z indywidualnych spowiedzi – rozmów z oo. kapucynami. Przed południem dwa wykłady. W pierwszym z nich prof. Mieczysław Ronkowski, pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej, przyjrzał się kwestii pomagania bliźniemu z punktu widzenia inżyniera. Jak podkreślił, inspiracją jego wystąpienia był wykład wygłoszony przez ks. Tischnera w 1993 roku na Politechnice Wrocławskiej. Kolejnym wykładowcą był prof. Józef Borzyszkowski, prezes Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku. Przybliżył uczestnikom rekolekcji sylwetkę ks. Janusza Pasierba i jego związki z ks. Józefem Tischnerem. Wiele miejsca poświęcił „małym ojczyznom”, które uczą żyć w ojczyznach wielkich. Zaznaczył też, że  nasze bogactwo kulturowe opiera się  na różnorodności.

Sobotnie popołudnie zdominowane zostało przez Stanisławę Trebunię-Staszel z zespołem „Nasa Rodzinka” oraz Joannę Szroeder z zespołem „Modraki”. To spotkanie z kulturą góralską i kaszubską sprawiło uczestnikom wiele radości. Była regionalna muzyka, taniec, opowieści o zwyczajach obu regionów, a nawet nauka piosenek po góralsku i po kaszubsku. Później można było obejrzeć film pt. „Ojciec, czyli o Pieronku”. Na mszy świętej wieczornej ksiądz Niedałtowski nawiązując do przeczytanej Ewangelii o faryzeuszu i celniku zapytał: kim jest dla mnie bliźni? Bowiem przez Boga przede wszystkim będziemy sądzeni ze stosunku do naszego bliźniego. Zwieńczeniem sobotnich spotkań był koncert zespołu dziecięcego  „Majeranki” z Rabki i zespołu „Modraki” z Parchowa na Kaszubach, który odbył się w bazylice ludźmierskiej.

W trzecim dniu rekolekcji tematem rozważań na mszy świętej było sumienie jako „ja” wewnętrzne, które pochodzi od Boga. Pytajmy się własnego sumienia: jak żyć?- powiedział ks. Niedałtowski. Nie ma ważniejszego kryterium postępowania niż własne sumienie, nawet gdy ono jest w sprzeczności ze światem zewnętrznym – podsumował, życząc wszystkim światłości sumienia i radości serca.

I na zakończenie spotkanie z Markiem Kamińskim, niezwykłym człowiekiem – podróżnikiem i pielgrzymem. Opowiedział o tym, co dla niego jest w życiu najważniejsze, o relacjach z Bogiem, bliźnim i samym sobą. Swoje wyprawy i pielgrzymki traktuje jako podróż do wewnątrz siebie, są też okazją do spotkania z drugim człowiekiem. Wspominał  ks. Tischnera i jego książkę „Rekolekcje paryskie”, którą szczególnie ceni.

Pan Kazimierz Tischner, prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, które było organizatorem jubileuszowych rekolekcji nie krył wzruszenia i radości, że od piętnastu lat tak liczna grupa z różnych zakątków Polski przyjeżdża do Ludźmierza, aby wsłuchać się w głos Boga i własnego sumienia. Wyraził też nadzieję, że uczestnicy rekolekcji wyjadą stąd z „poszerzonym sercem”.

Maria Żurek

Autor zdjęć, pan Piotr Fajfer przesłał link do fotografii zapisanych w dużej rozdzielczości. Są to te same zdjęcia, które możecie podziwiać od dłuższego czasu w naszej galerii, uzupełnione o nowe i w wysokiej jakości. Serdecznie dziękujemy panie Piotrze. Aby pobrać „duże” fotografie należy KLIKNĄĆ TUTAJ. (PZK)