Treść listu Prezesa SDT pana Kazimierza Tischnera do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Z wielkim smutkiem informuję, że informacja Ministerstw Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotycząca podniesienia czytelnictwa w Polsce nie odzwierciedla prawdy, ponieważ nie uwzględnia realizacji działań przez bliskie nam środowiska. Programy te nie otrzymały wsparcia finansowego, co może odbić się na dalszej kontynuacji czytania z zaproszonymi autorami w Szkołach ,,tischnerowskich’’, w ramach akcji „Lekcja czytania”.

W programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa” nie dostały środków; Fundacja Tygodnika Powszechnego – na kontynuację i rozwój ogólnopolskiej akcji społecznej; „Lekcje Czytania” w latach 2017-2019 (w ramach tej akcji często czytywałem z młodzieżą teksty Tischnera lub Kołakowskiego), oraz działająca przy Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie Fundacja Sceny im. St. Wyspiańskiego – na organizację 17. Dni Tischnerowskich. Warto przypomnieć że w naszym projekcie z lat poprzednich „Czytam więc jestem – czytamy filozofów polskich – Ksiądz Józef Tischner” wzięło udział ponad tysiąc uczniów nie tylko ze Szkół „tischnerowskich”.

Brak zainteresowania i poparcia już obranej drogi, która przynosiła efekty jest jakimś wielkim nieporozumieniem ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaangażowanego w program podnoszenia czytelnictwa.

Z wielkim zatroskaniem informuje Ojciec Rodziny Szkół „tischnerowskich” Prezes Stowarzyszenia Drogami Tischnera Kazimierz Tischner.