
Monthly Archives: Kwiecień 2017
XVII Dni Tischnerowskie w Krakowie
Zakończyły się XVII Dni Tischnerowskie w Krakowie. W sobotę, 22 kwietnia spotkaliśmy się w Wyższej Szkole Europejskiej, by w gronie życzliwych ludzi zadumać się nad tym, co nam dał Tischner. Licznie stawiły się szkoły tischnerowskie, nazwane przez Wojciecha Bonowicza żywymi pomnikami ks. Tischnera. Były pięknie reprezentowane przez poczty sztandarowe. Szkoły z Domosławic, Ratułowa i Szczawnicy dały nam dużo radości, prezentując przygotowane programy muzyczne. Kolejny raz zachwycili nas „Zawodowcy z Bachledówki” – zespół teatralny prowadzony przez Marysię Michalik, tym razem spektaklem „Odmieniona baba”.
Ks. Andrzej Augustyński zauważył, że łączy nas nie tyle miejsce, ile czas wspólnie przeżyty. Do sobotniego przedpołudnia na pewno wrócą myślami wszyscy obecni w WSE, będą przywoływali słowa Anny Dymnej, która czytając teksty ks. Tischnera, napisane w latach 90. w szczególnych okolicznościach wojny na Bałkanach uświadomiła nam, że gdy żył Ksiądz Tischner, nie musiała się bać. Zawsze mogła znaleźć azyl, poprosić o rozmowę. Wiedziała potem, co robić dalej.
„Co nam dał Tischner? Dał nam i ciągle daje nam siebie.” – takie zdania można było usłyszeć w sali po debacie. Ważne jest, że mamy siebie nawzajem. Mocno odczuli to przybyli do WSE gimnazjaliści, nauczyciele i dyrektorzy gimnazjów. W ich imieniu wszystkim uczestnikom spotkania chcę bardzo podziękować. Dobrze nam było z Wami. Dobrze było poczuć solidarność. Przecież tak naprawdę o to chodzi, by oglądając się za sobie można było powiedzieć: „Dobre było”.
Barbara Bandoła

Pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań, wśród rodziny i najbliższych przyjaciół.
„INNY. ESEJE O SPOTKANIU” – KS. JÓZEF TISCHNER
Książka, której profesor nie skończył, dziś trafiają do nas jej fragmenty:
„Inny wzywa najpierw do pojednania. Fundamentem pojednania jest wzajemne uznanie, ktore może mieć charakter estetyczny, etyczny, religijny. (…) Dalszym warunkiem pojednania jest porozumienie. Aby się porozumieć, trzeba się zrozumieć. Z kolei, aby się zrozumieć, trzeba uzyskać odpowiedni „materiał porozumienia”. Materiał przychodzi wraz z doświadczeniem. (…)
Wyzwanie zawiera najpierw pewną negację: wzywa, abym stał się innym dla siebie samego. Jeśli pozostanę taki-sam, nie będę rozumiał i nie pojednam się. Moje oczy, ktore patrzą, a nie dostrzegają, muszą się stać innymi oczami, podobnie moje uszy, mój rozum.” – ks. Józef Tischner.
Z posłowia Dobrosława Kota:
„W świecie, w którym ludziom – nawet podobnym do siebie, należącym do jednej wspólnoty, ukształtowanym przez tę samą tradycję – coraz trudniej się spotkać. Tischnerowska refleksja o spotkaniu nabiera wyjątkowego znaczenia. Tym bardziej, kiedy spojrzymy szerzej, na punkty zapalne w różnych miejsach naszegoi globu, warto posłuchać głosu myśliciela, któremu chodziło przede wszystkim o to, by „zrozumieć człowieka i jego dramat.”
Wydawnictwo Znak, Kraków 2017
Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej
DNI TISCHNEROWSKIE W GDAŃSKU – Msza św. w Kościele św. Jana – 9 kwietnia 2017. godz.12.00
Zapraszamy na DNI TISCHNEROWSKIE W GDAŃSKU, poświęcone współczesnej recepcji myśli Józefa Tischnera. Spotkania mają stać się okazją, by twórczo odnieść się do tematów tischnerowskiej filozofii, rozwijać ją, odsłaniać jej nieoczekiwane znaczenia, a także przekraczać wszędzie tam, gdzie wymaga tego współczesność. Punktem odniesienia uczynić chcemy tischnerowską wyobraźnię i wrażliwość, tak potrzebne dzisiejszej Polsce i Europie. To z nich bowiem wynikają najważniejsze motywy tej myśli, a jednocześnie wyzwania, przed którymi stajemy – otwarcie na drugiego człowieka, szacunek wobec jego inności, a także humor pozwalający na dystans wobec siebie i zakwestionowanie pewników, które nazbyt często przysłaniają nam prawdę o świecie, w którym żyjemy.
Tegorocznym tematem będzie spotkanie z Innym – zarówno w kontekście naszych codziennych relacji z drugim człowiekiem, jak też w kontekście społecznym – trudnej inności, która pojawia się pod postacią wykluczeń, biedy i niesprawiedliwości. Organizatorami przedsięwzięcia są Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Kaszubski, przy współpracy ze Stacją Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku i Duszpasterstwem Środowisk Twórczych.
DNI TISCHNEROWSKIE W GDAŃSKU
Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Kaszubski, przy współpracy ze Stacją Polskiej Akademii Umiejętnościw Gdańsku i Duszpasterstwem Środowisk Twórczych.
9–10 kwietnia 2017
Zapraszamy na DNI TISCHNEROWSKIE W GDAŃSKU dedykowane współczesnej recepcji myśli Józefa Tischnera. Spotkania mają stać się okazją, by twórczo odnieść się do tematów Tischnerowskiej filozofii, rozwijać ją, odsłaniać jej nieoczekiwane znaczenia, a także przekraczać wszędzie tam, gdzie wymaga tego współczesność. Punktem odniesienia uczynić chcemy Tischnerowską wyobraźnię i wrażliwość, tak potrzebne dzisiejszej Polsce i Europie. To z nich bowiem wynikają najważniejsze motywy tej myśli, a jednocześnie wyzwania, przed którymi stajemy – otwarcie na drugiego człowieka, szacunek wobec jego inności, a także humor pozwalający na dystans wobec siebie i zakwestionowanie pewników, które nazbyt często przysłaniają nam prawdę o świecie, w którym żyjemy.
Tegorocznym tematem będzie spotkanie z Innym – zarówno w kontekście naszych codziennych relacji z drugim człowiekiem, jak też w kontekście społecznym – trudnej inności, która pojawia się pod postacią wykluczeń, biedy i niesprawiedliwości. Organizatorami przedsięwzięcia są Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Kaszubski, przy współpracy ze Stacją Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku i Duszpasterstwem Środowisk Twórczych.
Szczegóły na: http://www.ecs.gda.pl/dni-tischnerowskie