Monthly Archives: Marzec 2017

O wolności chrześcijanina na XIV Rekolekcjach Tischnerowskich

rekolLudźmierz, połowa marca… W tym miejscu i o tej porze już od czternastu lat organizowane są rekolekcje, którym patronuje ks. prof. Józef Tischner. To jedna z wielu inicjatyw Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”. Nauki rekolekcyjne pod hasłem „Wolność chrześcijanina” głosił ks. Dariusz Piórkowski, jezuita, dyrektor krakowskiego Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy (WAM).

Trzydniowe spotkanie rekolekcyjne obfitowało w wiele wydarzeń o charakterze religijnym, intelektualnym i kulturalnym. W piątek w Bazylice Matki Bożej Ludźmierskiej, Królowej Podhala odprawiona została msza święta rekolekcyjna w oprawie muzycznej chóru „Magnificat”.

Treść listu Prezesa SDT pana Kazimierza Tischnera do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Z wielkim smutkiem informuję, że informacja Ministerstw Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotycząca podniesienia czytelnictwa w Polsce nie odzwierciedla prawdy, ponieważ nie uwzględnia realizacji działań przez bliskie nam środowiska. Programy te nie otrzymały wsparcia finansowego, co może odbić się na dalszej kontynuacji czytania z zaproszonymi autorami w Szkołach ,,tischnerowskich’’, w ramach akcji „Lekcja czytania”.

W programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa” nie dostały środków; Fundacja Tygodnika Powszechnego – na kontynuację i rozwój ogólnopolskiej akcji społecznej; „Lekcje Czytania” w latach 2017-2019 (w ramach tej akcji często czytywałem z młodzieżą teksty Tischnera lub Kołakowskiego), oraz działająca przy Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie Fundacja Sceny im. St. Wyspiańskiego – na organizację 17. Dni Tischnerowskich. Warto przypomnieć że w naszym projekcie z lat poprzednich „Czytam więc jestem – czytamy filozofów polskich – Ksiądz Józef Tischner” wzięło udział ponad tysiąc uczniów nie tylko ze Szkół „tischnerowskich”.

Brak zainteresowania i poparcia już obranej drogi, która przynosiła efekty jest jakimś wielkim nieporozumieniem ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaangażowanego w program podnoszenia czytelnictwa.

Z wielkim zatroskaniem informuje Ojciec Rodziny Szkół „tischnerowskich” Prezes Stowarzyszenia Drogami Tischnera Kazimierz Tischner.

Odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej

odpow

Zaproszenie na warsztaty

debataStowarzyszenie Drogami Tischnera oraz Wyższa Szkoła Europejska im. ks. prof. Józefa Tischnera mają zaszczyt zaprosić nauczycieli, pedagogów, młodzież oraz osoby zainteresowane na Warsztaty Filozoficzne Młodych pt. „Co nam dał Tischner”, które odbędą się 22 kwietnia 2017 roku w auli WSE w Krakowie ul. Westerplatte 11, w ramach 17-tych Dni Tischnerowskich.

W debacie udział wezmą:

  1. Anna Dymna
  2. Barbara Bandoła
  3. Ks. Andrzej Augustyński
  4. Ks. Piotr Kosakowski
  5. Kazimierz Tischner

oraz;

– rodzinny zespół muzyczny reprezentujący Zespół Szkół Ogólnokształcących nr4 im. ks. prof. Józefa Tischnera z Poznania, z utworami opartymi na tekstach księdza Tischnera,

– zespół wokalno-muzyczny Szkoły Muzycznej I-go stopnia im. ks .prof. Józefa Tischnera z Domosławic, z utworem „Tischnerze, którędy nas powiedziesz?”,

– zaprzyjaźniona grupa teatralna ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Zawodu z Czerwiennej, ze spektaklem „Odmieniono baba”.

Prowadzenie: Stanisława Trebunia-Staszel, Wojciech Bonowicz.

Szczególnie zapraszamy młodzież z wygaszanych Gimnazjów im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz szkół zaprzyjaźnionych z Rodziną Szkół Tischnerowskich.