Monthly Archives: Listopad 2016

PROGRAM XII OGÓLNOPOLSKIEJ OTWARTEJ KONFERENCJI DLA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW

Łopuszna 13-15 stycznia 2017,  Ośrodek  „ Natanael”

„Dylematy wolności i odpowiedzialności”

 Organizatorzy konferencji: Stowarzyszenie ,,Drogami Tischnera”, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie, „Natanael”


13 stycznia  /piątek /

16.00  zakwaterowanie uczestników

16.30  film ,,Góral w sutannie ”

18.00 kolacja

19.00 wspólne kolędowanie ,,Bóg się rodzi ” w wykonaniu zespołu ,,Młodzi Łopuśnianie”; swoje wiersze ,,o” i ,,do” Księdza Tischnera czyta Anna Galik; prowadzenie Stanisława Trebunia Staszel.

X Ogólnopolski Konkurs Filozoficzno-Oratorski „Na ścieżkach życia – Tischnerowskie drogowskazy” to już historia.

dsc_8890Zaproszenie na ten wyjątkowy wieczór przyjął jak zawsze niezawodny brat naszego Patrona pan Kazimierz Tischner, reżyser filmu „Jego Oczami” i ostatniej produkcji „Z domu” pan Szymon Wróbel, poeta krakowski i autor biografii ks. Tischnera pan Wojciech Bonowicz, oraz po raz pierwszy pan profesor Mieczysław Ronkowski z Politechniki Gdańskiej. Swoją obecnością zaszczyciła nas także Prezes Łódzkiego Oddziału PCK pani Jolanta Chełmińska (niegdyś Wojewoda Łódzki) i wielki Przyjaciel naszej szkoły. Obecni byli także przedstawiciele łódzkich władz samorządowych oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego. Honorowym patronatem objęli Konkurs podobnie jak rok temu Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski oraz Prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera” Kazimierz Tischner. W przerwie, gdy obradowało jur, dyrektor szkoły podziękowała współorganizatorom 10-edycji Konkursu, a czas oczekiwania na werdykt umiliły nam absolwentki i uczennice liceum.

XII Wypominki Tischnerowskie w Łopusznej

Zorganizowała je, jak co roku, Fundacja Świat Ma Sens. Od początku przyświeca im idea popularyzowania sylwetki i myśli filozoficznej ks. prof. Józefa Tischnera. Do Łopusznej przyjeżdżają znani politycy, pisarze, publicyści i naukowcy, których wykładów słuchają przyjaciele i wielbiciele księdza profesora. Nieodłącznymi elementami tych spotkań są muzyka góralska, koncerty w kościółku w Łopusznej oraz przyznawanie nagród „Życie ma sens” wybitnym osobowościom propagującym idee tischnerowskie. Jej laureatem jest m.in. Kazimierz Tischner, prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”. W tym roku Wypominki Tischnerowskie odbyły się w dniach 11-13 listopada.
Najbogatsza w wydarzenia była sobota. Po modlitwie przy grobie księdza Józefa Tischnera, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy uczestnicy przeszli do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie oczekiwali już pierwsi wykładowcy – Łukasz Lamża i Mateusz Hohol z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.

„Życie podsuwa pewne wartości” – list prezesa SDT pana Kazimierza Tischnera do Małopolskiego Kuratora Oświaty pani Barbary Nowak

zycie

Dalszy ciąg walki o gimnazja – List Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Drogami Tischnera Kazimierza Tischnera do pani Poseł Małgorzaty Machałek

list_do_p

Podróż w czasie i przestrzeni

Zachęcam do lektury programu wycieczki w Sudety, która odbędzie się w lipcu przyszłego roku.

Podziękowanie

Aniu, Jolu i Renatko! Pragniemy wyrazić Wam wdzięczność za zorganizowanie powycieczkowego spotkania w Wadowicach, które sprawiło, że wróciliśmy we wspomnieniach do naszej letniej wyprawy na Kaszuby. Dziękujemy za perfekcyjne przygotowanie jego programu i zamówioną na sobotę pogodę, umożliwiającą spacer do schroniska „W murowanej piwnicy” imienia ks. prof. J. Tischnera. Za piękne krajobrazy. Za niezapomniane wrażenia z jazdy po wąskich dróżkach i górskich serpentynach. Za profesjonalne oprowadzenie po Muzeum św. Jana Pawła II w Wadowicach. Za smaki domowych wypieków i papieskich kremówek. Za niezwykłą atmosferę pensjonatu w Jaszczurowej. Za to, że znowu mogliśmy być razem!

Uczestnicy spotkania

List Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Drogami Tischnera Kazimierza Tischnera oraz Wojciecha Bonowicza do Prezydentowej, pani Agaty Kornhauser-Dudy.

list-gim