Monthly Archives: Marzec 2016

„Miłosierdzie – wszystko jest jeszcze do uratowania”

Te słowa, zaczerpnięte z książki księdza Józefa Tischnera „Drogi i bezdroża miłosierdzia”, były mottem tegorocznych XIII Rekolekcji Tischnerowskich zorganizowanych  w 85. rocznicę urodzin ks. prof. Józefa Tischnera.  Odbyły się one w Ludźmierzu w dniach 18 – 20 marca 2016 r., a prowadził je ksiądz Jacek Prusak, jezuita – teolog, psychoterapeuta, psycholog, publicysta, prorektor Akademii Ignatianum w Krakowie.

024 IMG_70808 h_resize

Rozważania rekolekcyjne, ale też wykłady zaproszonych gości  skupione były wokół miłosierdzia. Rodzimy się z poczuciem sprawiedliwości, poczucie miłosierdzia jest nam obce. Chętnie wymierzamy sprawiedliwość (zasłużył – niech ma!), bycie miłosiernym mija się z logiką rozumu, ale przecież jest logika serca! Do miłosierdzia trzeba dorosnąć, dojrzeć – tak do nas mówił ks. Jacek Prusak podczas piątkowej mszy świętej w Bazylice Matki Bożej Ludźmierskiej, wielokrotnie odwołując  się do idei miłosierdzia głoszonej przez papieża Franciszka oraz św. siostrę Faustynę.  Muzyczną oprawę mszy świętej zapewnił chór Magnificat pod dyrekcją Adama Rajskiego, a wieczorne rozważania drogi krzyżowej młodzież ludźmierska przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. Potem, już w Domu Pielgrzyma, odbyło się spotkanie z  rekolekcjonistą prowadzone przez red. Wojciecha Bonowicza. Dyskusja toczyła się min. wokół książki papieża Franciszka „Miłosierdzie to imię Boga”. Pojawił się  też wątek miłosierdzia obecny w życiu i książkach księdza Józefa Tischnera.

Wspomnienia z debaty

Prezentujemy film, będący reportażem z pierwszej debaty młodzieży, która odbyła się Powiatowym Zespole szkół Nr2 w Oświęcimiu – 4 marca 2016, w ramach I Tischnerowskich Dyskusji Młodych, będące fragmentem programu „Ogarnąć Europę”.

 

W dyskusji nt. uchodźców wzięły udział szkoły z Dębicy i Nowego Targu. Więcej na stronie www.mikroprofesor.pl

Zaproszenie do Krakowa

Prof. Piotr Kłodkowski – Rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie
oraz
Kazimierz Tischner – Prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”

mają zaszczyt zaprosić na „Debatę filozoficzną młodych”
pt. „Drogi wolności”,

zorganizowaną w ramach 16. Dni Tischnerowskich, połączonych z obchodami 85. rocznicy urodzin księdza profesora Józefa Tischnera.

Debata odbędzie się 23 kwietnia 2016 r. o godz. 10:00

w siedzibie Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, ul. Westerplatte 11

W programie:

  • godz. 10:00 – powitanie uczestników- rektor Piotr Kłodkowski, prezes Kazimierz Tischner
  • godz.10:15 – „Ślebodne nucicki” –występ zespołu pod kierunkiem Stanisławy Trebuni –Staszel w składzie:

Halina Skupień – śpiew
Kuba Staszel- skrzypce
Maciej Wilczyński – instrumenty klawiszowe

  • godz. 10:45 – rozpoczęcie i prowadzenie debaty – prof. Piotr Kłodkowski
  • „Zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni” – dr Joanna Świątkowska
  • „Wolność w Sieci” – dr Adam Workowski
  • „Kto jest zabójcą? Dylematy wolności i odpowiedzialności we współczesnej technologii wojennej” – prof. Piotr Kłodkowski, dr Błażej Sajduk
  • godz. 12:30 – zakończenie debaty

Zapraszam nauczycieli i ich wychowanków do aktywnego udziału w debacie.

Kazimierz Tischner

I po debacie…

W piątek o godz. 12.00 w Powiatowym Zespole Szkół nr2 w Oświęcimiu odbyła się debata nt. uchodźców z udziałem młodzieżowych drużyn ze szkół w Dębicy (Artur Czernia, Przemysław Mądro oraz Patryk Dobrowolski), a także Nowego Targu w osobach Julii Szymusiak, Urszuli Tokarczyk i Przemysława Fryźlewicza. Debatę nieznacznie wygrała drużyna 1 LO im. Seweryna Goszczyńskiego z Nowego Targu.

DSCN0839

Na szczególne wyróżnienie zasługuje poziom merytorycznego przygotowania obu zespołów oraz prezentowanych pokazów multimedialnych.