Monthly Archives: Grudzień 2015

Zmarł ojciec Jan Góra

Dziś tj. 21.12.2015 około godziny 19.30 zmarł ojciec Jan Góra, dominikanin, prezbiter, doktor teologii, duszpasterz akademicki. Od 1997 roku organizator Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. − Musicie wrócić do domu lepsi! — wołał do młodych ludzi na Lednicy. Spotkania młodych pod Bramą III Tysiąclecia w kształcie ryby odbywają się co roku w pierwszą sobotę czerwca.

jan gora_j

Animator ośrodka duszpasterstwa akademickiego „Respublica Dominicana” w Jamnej. Wielkim szacunkiem darzył Jana Pawła II, sam pisał: „Spotkania z Ojcem Świętym — to było chodzenie po linie. Bałem się spaść, chociaż dzisiaj widzę, że za mało chciałem”.

Jan Góra co roku przyciągał na pola Lednicy pod Rybę 100 tysięcy ludzi. Tam właśnie, u źródeł chrzcielnych Polski, ojciec Jan wypełniał wypaloną przez PRL i współczesne media wyobraźnię młodych chrześcijańskimi symbolami.
Jan Góra był żywiołem, budując swój teatr, ranił i sam był raniony. Zdążając do celu, szedł na skróty. Jego nielegalne metody działania wykańczały biskupów i przełożonych. „Zostawcie go, to co robi jest Boże!”, usprawiedliwiali go obrońcy.

Józef Tischner pytany, co sądzi o Janie Górze, odpowiedział krótko: „Jeden taki musi być”.

Ważna informacja

InformationOrganizatorzy XI Ogólnopolskiej  Konferencji dla Nauczycieli i Wychowawców, która odbędzie się w Łopusznej w styczniu 2016 roku uprzejmie informują, że lista uczestników została zamknięta.

Informacji organizacyjnych udziela Dorota Chowaniec, tel.  508 145 925.

XV Rajd Tischnerowski w Zakopanem

10 „W górach jest wszystko, co kocham, góry to przystań, niekończąca się nadzieja, że można żyć życiem i wierzyć, nie dotykając.”

  /Ks. Józef Tischner/

Dnia 8-9 października 2015 roku odbył się XV Rajd Tischnerowski. Organizatorem tegorocznej imprezy było Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Zakopanem. W rajdzie wzięło udział 13 szkół z Rodziny Szkół Tischnerowskich z całej Polski.

W czwartkowy poranek wszyscy uczestnicy byli uroczyście przywitani na apelu przez dyrektora szkoły  – mgra inż. Bogdana Wojnarskiego. Powitaniu towarzyszył krótki śpiew góralski zaprezentowany przez uczennice gimnazjum. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy i przydzieleni trzem przewodnikom tatrzańskim, a zarazem pracownikom szkoły. Pani Anna Tylka-Suleja (nauczycielka niemieckiego), Pan dyrektor Bogdan Wojnarski i Pan Tomasz Szybka (pedagog szkolny) ruszyli na tatrzańskie szlaki, obierając trzy różne trasy, ale jeden wspólny cel, którym był Czarny Staw Gąsienicowy i schronisko „Murowaniec”.

Na ścieżkach życia – tischnerowskie drogowskazy

lodz2015plakatIX Ogólnopolski Konkurs Filozoficzno-Oratorski „Na ścieżkach życia – Tischnerowskie drogowskazy” przeszedł już do historii. Choć nie był on jeszcze tym jubileuszowym, bowiem dopiero za rok świętować będziemy jego okrągłą rocznicę, to był mimo wszystko szczególny. Szczególny dlatego, że zbiegł się z 10-tą rocznicą przynależności do wielkiej Tischnerowskiej Rodziny i obchodami 70-lecia istnienia szkoły. Zaproszenie na ten wyjątkowy wieczór przyjął jak zawsze niezawodny brat naszego Patrona pan Kazimierz Tischner, reżyser filmu „Jego Oczami” pan Szymon Wróbel oraz po raz pierwszy rektor Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, politolog, orientalista, były ambasador RP pan profesor Piotr Kłodkowski .