Monthly Archives: Styczeń 2015

„Kim jest człowiek?” relacja z X Ogólnopolskiej Konferencji Filozoficznej – Łopuszna, 09-11 stycznia 2015 r.

091 IMG_58720 h_resize

Wzięło w niej udział około 100 nauczycieli i wychowawców z całej Polski. Podkreślić należy fakt, iż wielu z nich przyjechało z odległych jej zakątków – Szczecina, Sopotu, Sejn, Łodzi. Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Zorganizowało ją Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, a o jej przebieg perfekcyjnie zadbały Barbara Bandoła i Dorota Chowaniec. Nad całością czuwali Kazimierz Tischner i Wojciech Bonowicz. Do wygłoszenia wykładów zostali zaproszeni: dr Łukasz Tischner – pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, bratanek księdza profesora; Henryk Woźniakowski – prezes Społecznego Wydawnictwa „Znak”; Róża Thun – eurodeputowana; dr Marek Kaczmarzyk – neurodydaktyk z Uniwersytetu Śląskiego; dr Adam Workowski – filozof z Uniwersytetu Papieskiego JP II; Sławomir Osiński – pisarz, dziennikarz, dyrektor szkoły w Szczecinie; Małgorzata i Krzysztof Czyżewscy – z fundacji „Pogranicze” w Sejnach. Oprawę poetycko – muzyczną spotkań konferencyjnych zapewnili: Stanisława Trebunia – Staszel, Bartek Koszarek, zespoły góralskie „Łopuśnianie” i „Jastrun” oraz aktorzy krakowskich teatrów (Starego i Stu). W swoich progach gościli nas: pensjonat Natanael, Gminny Ośrodek Kultury oraz kościółek w Łopusznej.

Ruszył XII Mikroprofesor

konk1Rozpoczęły się zapisy uczestników XII Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego im. ks. prof. Józefa Tischnera Mikroprofesor.
Nasz patron powiedział kiedyś, że „…wszystko zaczyna się od muzyki…” i właśnie muzyka jest motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu. W Mikroprofesorze mogą brać udział uczniowie gimnazjów i szkół średnich. Honorowy patronat jak co roku objął pan Kazmierz Tischner – prezes Stowarzyszenia Drogami Tischnera.

Konkurs propaguje idee księdza profesora, dociera z nimi do wszystkich województw w Polsce, mamy przyjaciół zarówno w woj. kujawsko-pomorskim jak i podlaskim, do wyróżniających się województw pod względem zainteresowania na pewno należą również; śląskie, podkarpackie, dolnośląskie i małopolskie. Wspierają nas takie instytucje jak Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu i Stowarzyszenie Drogami Tischnera. Podczas finałów swoją obecnością zaszczycali nas tacy goście jak prezes SDT Kazimierz Tischner, doradca prezydenta RP Henryk Wujec, senator RP Stanisław Hodorowicz czy JM Rektor PPWSZ w Nowym Targu dr hab. n. med. Iwon Grys.

Zachęcamy nauczycieli szkół tischnerowskich do propagowania wśród uczniów idei konkursu, zawsze cieszymy się kiedy spotykamy uczestników z tych właśnie szkół, czekamy na Waszych uczniów, szczegóły znajdziecie KLIKAJĄC TUTAJ.

Prezes Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Oświatowych – Piotr „Zbój” Kak