Category Archives: Informacje

XVII Dni Tischnerowskie w Krakowie

Zakończyły się XVII Dni Tischnerowskie w Krakowie. W sobotę, 22 kwietnia  spotkaliśmy się w Wyższej Szkole Europejskiej, by w gronie życzliwych ludzi zadumać się nad tym, co nam dał Tischner. Licznie stawiły się szkoły tischnerowskie, nazwane przez Wojciecha Bonowicza żywymi pomnikami ks. Tischnera. Były pięknie reprezentowane przez poczty sztandarowe. Szkoły z Domosławic, Ratułowa i Szczawnicy dały nam dużo radości, prezentując przygotowane programy muzyczne. Kolejny raz zachwycili nas „Zawodowcy z Bachledówki” – zespół teatralny prowadzony przez Marysię Michalik, tym razem  spektaklem „Odmieniona baba”. 030 IMG_85093 h_resize

Ks. Andrzej Augustyński zauważył, że łączy nas nie tyle miejsce, ile czas wspólnie przeżyty. Do sobotniego przedpołudnia na pewno wrócą myślami wszyscy obecni w WSE, będą przywoływali słowa  Anny Dymnej, która  czytając teksty ks. Tischnera, napisane w latach 90. w szczególnych okolicznościach wojny na Bałkanach uświadomiła nam, że gdy żył Ksiądz Tischner, nie musiała się bać. Zawsze mogła znaleźć azyl, poprosić o rozmowę. Wiedziała potem, co robić dalej.

„Co nam dał Tischner? Dał nam i ciągle daje nam siebie.” – takie zdania można było usłyszeć w sali po debacie. Ważne jest, że mamy siebie nawzajem. Mocno odczuli to przybyli do WSE gimnazjaliści, nauczyciele i dyrektorzy gimnazjów. W ich imieniu wszystkim uczestnikom spotkania chcę bardzo podziękować. Dobrze nam było z Wami. Dobrze było poczuć solidarność. Przecież tak naprawdę o to chodzi, by oglądając się za sobie można było powiedzieć: „Dobre było”.

Barbara Bandoła

„INNY. ESEJE O SPOTKANIU” – KS. JÓZEF TISCHNER

innyKsiążka, której profesor nie skończył, dziś trafiają do nas jej fragmenty:
„Inny wzywa najpierw do pojednania. Fundamentem pojednania jest wzajemne uznanie, ktore może mieć charakter estetyczny, etyczny, religijny. (…) Dalszym warunkiem pojednania jest porozumienie. Aby się porozumieć, trzeba się zrozumieć. Z kolei, aby się zrozumieć, trzeba uzyskać odpowiedni „materiał porozumienia”. Materiał przychodzi wraz z doświadczeniem. (…)

Wyzwanie zawiera najpierw pewną negację: wzywa, abym stał się innym dla siebie samego. Jeśli pozostanę taki-sam, nie będę rozumiał i nie pojednam się. Moje oczy, ktore patrzą, a nie dostrzegają, muszą się stać innymi oczami, podobnie moje uszy, mój rozum.” – ks. Józef Tischner.

Z posłowia Dobrosława Kota:
„W świecie, w którym ludziom – nawet podobnym do siebie, należącym do jednej wspólnoty, ukształtowanym przez tę samą tradycję – coraz trudniej się spotkać. Tischnerowska refleksja o spotkaniu nabiera wyjątkowego znaczenia. Tym bardziej, kiedy spojrzymy szerzej, na punkty zapalne w różnych miejsach naszegoi globu, warto posłuchać głosu myśliciela, któremu chodziło przede wszystkim o to, by „zrozumieć człowieka i jego dramat.”

  Wydawnictwo Znak, Kraków 2017

Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej

DNI TISCHNEROWSKIE W GDAŃSKU – Msza św. w Kościele św. Jana – 9 kwietnia 2017. godz.12.00

Zapraszamy na DNI TISCHNEROWSKIE W GDAŃSKU, poświęcone współczesnej recepcji myśli Józefa Tischnera. Spotkania mają stać się okazją, by twórczo odnieść się do tematów tischnerowskiej filozofii, rozwijać ją, odsłaniać jej nieoczekiwane znaczenia, a także przekraczać wszędzie tam, gdzie wymaga tego współczesność. Punktem odniesienia uczynić chcemy tischnerowską wyobraźnię i wrażliwość, tak potrzebne dzisiejszej Polsce i Europie. To z nich bowiem wynikają najważniejsze motywy tej myśli, a jednocześnie wyzwania, przed którymi stajemy – otwarcie na drugiego człowieka, szacunek wobec jego inności, a także humor pozwalający na dystans wobec siebie i zakwestionowanie pewników, które nazbyt często przysłaniają nam prawdę o świecie, w którym żyjemy.

Tegorocznym tematem będzie spotkanie z Innym – zarówno w kontekście naszych codziennych relacji z drugim człowiekiem, jak też w kontekście społecznym – trudnej inności, która pojawia się pod postacią wykluczeń, biedy i niesprawiedliwości. Organizatorami przedsięwzięcia są Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Kaszubski, przy współpracy ze Stacją Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku i Duszpasterstwem Środowisk Twórczych.

DNI TISCHNEROWSKIE W GDAŃSKU

Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Kaszubski, przy współpracy ze Stacją Polskiej Akademii Umiejętnościw Gdańsku i Duszpasterstwem Środowisk Twórczych.

9–10 kwietnia 2017

Zapraszamy na DNI TISCHNEROWSKIE W GDAŃSKU dedykowane współczesnej recepcji myśli Józefa Tischnera. Spotkania mają stać się okazją, by twórczo odnieść się do tematów Tischnerowskiej filozofii, rozwijać ją, odsłaniać jej nieoczekiwane znaczenia, a także przekraczać wszędzie tam, gdzie wymaga tego współczesność. Punktem odniesienia uczynić chcemy Tischnerowską wyobraźnię i wrażliwość, tak potrzebne dzisiejszej Polsce i Europie. To z nich bowiem wynikają najważniejsze motywy tej myśli, a jednocześnie wyzwania, przed którymi stajemy – otwarcie na drugiego człowieka, szacunek wobec jego inności, a także humor pozwalający na dystans wobec siebie i zakwestionowanie pewników, które nazbyt często przysłaniają nam prawdę o świecie, w którym żyjemy.

Tegorocznym tematem będzie spotkanie z Innym – zarówno w kontekście naszych codziennych relacji z drugim człowiekiem, jak też w kontekście społecznym – trudnej inności, która pojawia się pod postacią wykluczeń, biedy i niesprawiedliwości. Organizatorami przedsięwzięcia są Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Kaszubski, przy współpracy ze Stacją Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku i Duszpasterstwem Środowisk Twórczych.

Szczegóły na: http://www.ecs.gda.pl/dni-tischnerowskie

O wolności chrześcijanina na XIV Rekolekcjach Tischnerowskich

rekolLudźmierz, połowa marca… W tym miejscu i o tej porze już od czternastu lat organizowane są rekolekcje, którym patronuje ks. prof. Józef Tischner. To jedna z wielu inicjatyw Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”. Nauki rekolekcyjne pod hasłem „Wolność chrześcijanina” głosił ks. Dariusz Piórkowski, jezuita, dyrektor krakowskiego Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy (WAM).

Trzydniowe spotkanie rekolekcyjne obfitowało w wiele wydarzeń o charakterze religijnym, intelektualnym i kulturalnym. W piątek w Bazylice Matki Bożej Ludźmierskiej, Królowej Podhala odprawiona została msza święta rekolekcyjna w oprawie muzycznej chóru „Magnificat”.

Treść listu Prezesa SDT pana Kazimierza Tischnera do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Z wielkim smutkiem informuję, że informacja Ministerstw Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotycząca podniesienia czytelnictwa w Polsce nie odzwierciedla prawdy, ponieważ nie uwzględnia realizacji działań przez bliskie nam środowiska. Programy te nie otrzymały wsparcia finansowego, co może odbić się na dalszej kontynuacji czytania z zaproszonymi autorami w Szkołach ,,tischnerowskich’’, w ramach akcji „Lekcja czytania”.

W programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa” nie dostały środków; Fundacja Tygodnika Powszechnego – na kontynuację i rozwój ogólnopolskiej akcji społecznej; „Lekcje Czytania” w latach 2017-2019 (w ramach tej akcji często czytywałem z młodzieżą teksty Tischnera lub Kołakowskiego), oraz działająca przy Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie Fundacja Sceny im. St. Wyspiańskiego – na organizację 17. Dni Tischnerowskich. Warto przypomnieć że w naszym projekcie z lat poprzednich „Czytam więc jestem – czytamy filozofów polskich – Ksiądz Józef Tischner” wzięło udział ponad tysiąc uczniów nie tylko ze Szkół „tischnerowskich”.

Brak zainteresowania i poparcia już obranej drogi, która przynosiła efekty jest jakimś wielkim nieporozumieniem ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaangażowanego w program podnoszenia czytelnictwa.

Z wielkim zatroskaniem informuje Ojciec Rodziny Szkół „tischnerowskich” Prezes Stowarzyszenia Drogami Tischnera Kazimierz Tischner.

Odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej

odpow

Zaproszenie na warsztaty

debataStowarzyszenie Drogami Tischnera oraz Wyższa Szkoła Europejska im. ks. prof. Józefa Tischnera mają zaszczyt zaprosić nauczycieli, pedagogów, młodzież oraz osoby zainteresowane na Warsztaty Filozoficzne Młodych pt. „Co nam dał Tischner”, które odbędą się 22 kwietnia 2017 roku w auli WSE w Krakowie ul. Westerplatte 11, w ramach 17-tych Dni Tischnerowskich.

W debacie udział wezmą:

  1. Anna Dymna
  2. Barbara Bandoła
  3. Ks. Andrzej Augustyński
  4. Ks. Piotr Kosakowski
  5. Kazimierz Tischner

oraz;

– rodzinny zespół muzyczny reprezentujący Zespół Szkół Ogólnokształcących nr4 im. ks. prof. Józefa Tischnera z Poznania, z utworami opartymi na tekstach księdza Tischnera,

– zespół wokalno-muzyczny Szkoły Muzycznej I-go stopnia im. ks .prof. Józefa Tischnera z Domosławic, z utworem „Tischnerze, którędy nas powiedziesz?”,

– zaprzyjaźniona grupa teatralna ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Zawodu z Czerwiennej, ze spektaklem „Odmieniono baba”.

Prowadzenie: Stanisława Trebunia-Staszel, Wojciech Bonowicz.

Szczególnie zapraszamy młodzież z wygaszanych Gimnazjów im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz szkół zaprzyjaźnionych z Rodziną Szkół Tischnerowskich.

Zmarł dyrektor SP nr1 w Starym Sączu – Zdzisław Wojnarowski

Szanowni Państwo,

niezmiernie przykro jest nam poinformować, że po ciężkiej chorobie, w dniu 24 stycznia br., zmarł cieszący się sympatią i szacunkiem wieloletni Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu Pan mgr Zdzisław Wojnarowski.

z_wojnarowski

Msza pogrzebowa odbędzie się w piątek 27.01.2017r o godz. 14:30 w Kościele Parafialnym pw. św. Elżbiety w Starym Sączu.

Pogrążona w smutku społeczność szkolna.

Dylematy wolności i odpowiedzialności – po konferencji w Łopusznej

073 IMG_82958 khr_resizeFilozoficzne spotkania nauczycieli i wychowawców w Łopusznej to już utrwalona tradycja. W tym roku konferencja odbyła się po raz dwunasty i zgromadziła uczestników z całej Polski.  Jej mottem przewodnim były wolność, odpowiedzialność, zaufanie. Trzydniowe spotkanie (13-15 stycznia 2017 r.) to głównie wykłady zaproszonych gości, ale też muzyka góralska i wspólne kolędowanie za sprawą Stanisławy Trebuni-Staszel z rodziną, zespołu regionalnego z Łopusznej oraz Jana Chrzanowskiego.

Pierwszy z prelegentów, dr Adam Workowski starał się odpowiedzieć na pytanie, czy zaufanie kradnie nam wolność? Rozważał relacje miedzy zaufaniem a wolnością konkludując, iż zaufanie jest sednem ludzkiej wolności opartej na dobrej woli drugiego człowieka. To jemu ufamy powierzając nasze troski. Nagrodą za to skądinąd ryzykowne zaufanie jest to, że możemy rozszerzyć naszą autonomię, rozwijamy się, stajemy się wolnymi ludźmi.