Category Archives: Wydarzenia

XVII Dni Tischnerowskie w Krakowie

Zakończyły się XVII Dni Tischnerowskie w Krakowie. W sobotę, 22 kwietnia  spotkaliśmy się w Wyższej Szkole Europejskiej, by w gronie życzliwych ludzi zadumać się nad tym, co nam dał Tischner. Licznie stawiły się szkoły tischnerowskie, nazwane przez Wojciecha Bonowicza żywymi pomnikami ks. Tischnera. Były pięknie reprezentowane przez poczty sztandarowe. Szkoły z Domosławic, Ratułowa i Szczawnicy dały nam dużo radości, prezentując przygotowane programy muzyczne. Kolejny raz zachwycili nas „Zawodowcy z Bachledówki” – zespół teatralny prowadzony przez Marysię Michalik, tym razem  spektaklem „Odmieniona baba”. 030 IMG_85093 h_resize

Ks. Andrzej Augustyński zauważył, że łączy nas nie tyle miejsce, ile czas wspólnie przeżyty. Do sobotniego przedpołudnia na pewno wrócą myślami wszyscy obecni w WSE, będą przywoływali słowa  Anny Dymnej, która  czytając teksty ks. Tischnera, napisane w latach 90. w szczególnych okolicznościach wojny na Bałkanach uświadomiła nam, że gdy żył Ksiądz Tischner, nie musiała się bać. Zawsze mogła znaleźć azyl, poprosić o rozmowę. Wiedziała potem, co robić dalej.

„Co nam dał Tischner? Dał nam i ciągle daje nam siebie.” – takie zdania można było usłyszeć w sali po debacie. Ważne jest, że mamy siebie nawzajem. Mocno odczuli to przybyli do WSE gimnazjaliści, nauczyciele i dyrektorzy gimnazjów. W ich imieniu wszystkim uczestnikom spotkania chcę bardzo podziękować. Dobrze nam było z Wami. Dobrze było poczuć solidarność. Przecież tak naprawdę o to chodzi, by oglądając się za sobie można było powiedzieć: „Dobre było”.

Barbara Bandoła

Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej

DNI TISCHNEROWSKIE W GDAŃSKU – Msza św. w Kościele św. Jana – 9 kwietnia 2017. godz.12.00

Zapraszamy na DNI TISCHNEROWSKIE W GDAŃSKU, poświęcone współczesnej recepcji myśli Józefa Tischnera. Spotkania mają stać się okazją, by twórczo odnieść się do tematów tischnerowskiej filozofii, rozwijać ją, odsłaniać jej nieoczekiwane znaczenia, a także przekraczać wszędzie tam, gdzie wymaga tego współczesność. Punktem odniesienia uczynić chcemy tischnerowską wyobraźnię i wrażliwość, tak potrzebne dzisiejszej Polsce i Europie. To z nich bowiem wynikają najważniejsze motywy tej myśli, a jednocześnie wyzwania, przed którymi stajemy – otwarcie na drugiego człowieka, szacunek wobec jego inności, a także humor pozwalający na dystans wobec siebie i zakwestionowanie pewników, które nazbyt często przysłaniają nam prawdę o świecie, w którym żyjemy.

Tegorocznym tematem będzie spotkanie z Innym – zarówno w kontekście naszych codziennych relacji z drugim człowiekiem, jak też w kontekście społecznym – trudnej inności, która pojawia się pod postacią wykluczeń, biedy i niesprawiedliwości. Organizatorami przedsięwzięcia są Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Kaszubski, przy współpracy ze Stacją Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku i Duszpasterstwem Środowisk Twórczych.

DNI TISCHNEROWSKIE W GDAŃSKU

Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Kaszubski, przy współpracy ze Stacją Polskiej Akademii Umiejętnościw Gdańsku i Duszpasterstwem Środowisk Twórczych.

9–10 kwietnia 2017

Zapraszamy na DNI TISCHNEROWSKIE W GDAŃSKU dedykowane współczesnej recepcji myśli Józefa Tischnera. Spotkania mają stać się okazją, by twórczo odnieść się do tematów Tischnerowskiej filozofii, rozwijać ją, odsłaniać jej nieoczekiwane znaczenia, a także przekraczać wszędzie tam, gdzie wymaga tego współczesność. Punktem odniesienia uczynić chcemy Tischnerowską wyobraźnię i wrażliwość, tak potrzebne dzisiejszej Polsce i Europie. To z nich bowiem wynikają najważniejsze motywy tej myśli, a jednocześnie wyzwania, przed którymi stajemy – otwarcie na drugiego człowieka, szacunek wobec jego inności, a także humor pozwalający na dystans wobec siebie i zakwestionowanie pewników, które nazbyt często przysłaniają nam prawdę o świecie, w którym żyjemy.

Tegorocznym tematem będzie spotkanie z Innym – zarówno w kontekście naszych codziennych relacji z drugim człowiekiem, jak też w kontekście społecznym – trudnej inności, która pojawia się pod postacią wykluczeń, biedy i niesprawiedliwości. Organizatorami przedsięwzięcia są Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Kaszubski, przy współpracy ze Stacją Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku i Duszpasterstwem Środowisk Twórczych.

Szczegóły na: http://www.ecs.gda.pl/dni-tischnerowskie

Zaproszenie na warsztaty

debataStowarzyszenie Drogami Tischnera oraz Wyższa Szkoła Europejska im. ks. prof. Józefa Tischnera mają zaszczyt zaprosić nauczycieli, pedagogów, młodzież oraz osoby zainteresowane na Warsztaty Filozoficzne Młodych pt. „Co nam dał Tischner”, które odbędą się 22 kwietnia 2017 roku w auli WSE w Krakowie ul. Westerplatte 11, w ramach 17-tych Dni Tischnerowskich.

W debacie udział wezmą:

  1. Anna Dymna
  2. Barbara Bandoła
  3. Ks. Andrzej Augustyński
  4. Ks. Piotr Kosakowski
  5. Kazimierz Tischner

oraz;

– rodzinny zespół muzyczny reprezentujący Zespół Szkół Ogólnokształcących nr4 im. ks. prof. Józefa Tischnera z Poznania, z utworami opartymi na tekstach księdza Tischnera,

– zespół wokalno-muzyczny Szkoły Muzycznej I-go stopnia im. ks .prof. Józefa Tischnera z Domosławic, z utworem „Tischnerze, którędy nas powiedziesz?”,

– zaprzyjaźniona grupa teatralna ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Zawodu z Czerwiennej, ze spektaklem „Odmieniono baba”.

Prowadzenie: Stanisława Trebunia-Staszel, Wojciech Bonowicz.

Szczególnie zapraszamy młodzież z wygaszanych Gimnazjów im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz szkół zaprzyjaźnionych z Rodziną Szkół Tischnerowskich.

Zmarł dyrektor SP nr1 w Starym Sączu – Zdzisław Wojnarowski

Szanowni Państwo,

niezmiernie przykro jest nam poinformować, że po ciężkiej chorobie, w dniu 24 stycznia br., zmarł cieszący się sympatią i szacunkiem wieloletni Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu Pan mgr Zdzisław Wojnarowski.

z_wojnarowski

Msza pogrzebowa odbędzie się w piątek 27.01.2017r o godz. 14:30 w Kościele Parafialnym pw. św. Elżbiety w Starym Sączu.

Pogrążona w smutku społeczność szkolna.

Dylematy wolności i odpowiedzialności – po konferencji w Łopusznej

073 IMG_82958 khr_resizeFilozoficzne spotkania nauczycieli i wychowawców w Łopusznej to już utrwalona tradycja. W tym roku konferencja odbyła się po raz dwunasty i zgromadziła uczestników z całej Polski.  Jej mottem przewodnim były wolność, odpowiedzialność, zaufanie. Trzydniowe spotkanie (13-15 stycznia 2017 r.) to głównie wykłady zaproszonych gości, ale też muzyka góralska i wspólne kolędowanie za sprawą Stanisławy Trebuni-Staszel z rodziną, zespołu regionalnego z Łopusznej oraz Jana Chrzanowskiego.

Pierwszy z prelegentów, dr Adam Workowski starał się odpowiedzieć na pytanie, czy zaufanie kradnie nam wolność? Rozważał relacje miedzy zaufaniem a wolnością konkludując, iż zaufanie jest sednem ludzkiej wolności opartej na dobrej woli drugiego człowieka. To jemu ufamy powierzając nasze troski. Nagrodą za to skądinąd ryzykowne zaufanie jest to, że możemy rozszerzyć naszą autonomię, rozwijamy się, stajemy się wolnymi ludźmi.

Zmarł ksiądz Mieczysław Maliński

„I trzeba umieć cieszyć się słońcem deszczem, wiatrem, jesienią, zimą, latem, wiosną. Trzeba umieć się cieszyć pięknem stwarzanym przez człowieka. A nade wszystko trzeba cieszyć się Jezusem Chrystusem. Bo to jest radość z obecności Boga. On mówi do nas wciąż. W każdym kawałeczku dnia. W każdym kawałeczku rzeczywistości, w której uczestniczymy, w którą jesteśmy zanurzeni”. /Ks. Maliński/

Zmarł ks. Mieczysław Maliński. Duchowny i pisarz, publicysta, wieloletni przyjaciel Jana Pawła II i ks. prof. Józefa Tischnera. Autor „Zanim powiesz kocham” i wielu innych dobrych słów, które uczą myśleć.

PROGRAM XIV REKOLEKCJI Z KS. TISCHNEREM „WOLNOŚĆ CHRZEŚCIJANINA”

XIV REKOLEKCJE Z KS. TISCHNEREM „WOLNOŚĆ CHRZEŚCIJANINA”

LUDŹMIERZ, 17 – 19 MARCA 2017 R.

PROWADZI KS. DARIUSZ PIÓRKOWSKI

Organizatorzy:
Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej
                       Stowarzyszenie ,, Drogami Tischnera” przy wsparciu Wydawnictwa WAM – Księża Jezuici.


ZARYS PROGRAMU:

17 marca, piątek

Godz. 16.00 – zakwaterowanie uczestników rekolekcji

17.30 – kolacja
18.30 – rozpoczęcie rekolekcji:
koncert chór u ,,Magnificat” pod dyr. Adama Rajskiego,
msza św. rekolekcyjna z kazaniem /Bazylika MBL/
19.15 – nauka  rekolekcyjna /Bazylika MBL/
20.00 – Droga Krzyżowa w opracowaniu młodzieży ze szkoły im. ks. J. Tischnera w Ratułowie /Bazylika MBL/
20.45 – nocne rozmowy z rekolekcjonistą  /Dom Pielgrzyma/

nekrolog2

PROGRAM XII KONFERENCJI DLA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW ŁOPUSZNA 13-15 stycznia 2016 r.

13 stycznia /piątek/

od 16.00 zakwaterowanie w Ośrodku „Natanael” Łopuszna ul. Cyrla 35

16.30 film „Kościoły Księdza Tischnera” wg. scenariusza i realizacji Piotra
i Pawła
Kaków

18.00 kolacja

19.00 wspólne kolędowanie „Bóg się rodzi” przeplatane wierszami