Od nienawiści, obsesji, gniewu i zawiści…
Ciebie prosimy – Wybaw Nas Panie…

O konferencji filozoficznej w Łopusznej słów kilka

Odbyła się w dniach 11-13 stycznia 2019 roku, zgromadziła ponad pięćdziesięciu uczestników z całej Polski. Jej motto przewodnie brzmiało „Co to znaczy kochać Ojczyznę?” Przez   trzy dni próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na to pytanie korzystając z obecności znakomitych wykładowców. W meandry patriotyzmu wprowadziła nas Ludmiła Figiel, nauczyciel, historyk. Poruszyła fundamentalną dla patriotyzmu kwestię – „kto jest twoim bliźnim?” Według niej różne rodzaje patriotyzmu są też determinowane postawą człowieka – czy ma on w sobie gen ryzyka, czy prezentuje postawę zachowawczą.

Ksiądz Biskup Tadeusz Pieronek nie żyje.

Proboszcz Katedry na Wawelu Ks. Prałat Zdzisław Sochacki poinformował w komunikacie o śmierci biskupa Tadeusza Pieronka;

„Przed chwilą w wieku 84 lat odszedł do Domu Ojca
śp. Ks. Biskup Tadeusz Pieronek. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać. Panie +”.

 

Boże Narodzenie 2018

23 Grudnia 2018 – Dzień Żałoby Narodowej

KAYAH – „Miłość” z tischnerowskiej „Mocnej Nuty”

100-lecie Niepodległości. W poszukiwaniu autorytetów – ks. prof. Józef Tischner

„…Zwieńczeniem wolności jest – MY”

Serdecznie zapraszam na wystawę plakatów uczniów klasy I i II technikum grafiki i poligrafii cyfrowej z Powiatowego Zespołu Nr2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. I. Łukasiewicza w Oświęcimiu, którą można będzie podziwiać w dniach 3-30.12.2019 w Galerii Książki, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu.

Wystawa zorganizowana w 100-lecie Niepodległości, ilustruje myśli ks. prof. Józefa Tischnera na temat wolności, demokracji, prawdy o człowieku. Gdzieś tam na dnie duszy,  czujemy niepokój związany z brakiem autorytetów w naszym społeczeństwie, wystawa ta wskazuje na jeden z nich, obiecując ciekawą interpretację graficzną i przemyślenia godne pokolenia, stojącego na progu kolejnego stulecia niepodległości państwa.

Prace powstały pod kierunkiem Waszego skromnego redaktora – zawodowo nauczyciela, Piotra Kaka.

XII Ogólnopolski Konkurs Filozoficzno-Oratorski „Na ścieżkach życia -Tischnerowskie drogowskazy” – zakończony.

XII Ogólnopolski Konkurs Filozoficzno-Oratorski „Na ścieżkach życia -Tischnerowskie drogowskazy” już za nami. Jak zawsze Tischnerowscy Przyjaciele, przed zmaganiami konkursowymi, zwiedzali nasze miasto. W tym roku były to: Muzeum Kinematografii, Łódzka Filmówka, Pałac Herbsta, Palmiarnia i Księży Młyn. Swoją wędrówkę zakończyli w klimatycznych salach restauracji „Czeski Film” Miło nam, że możemy dzielić się z Wami, drodzy uczestnicy, najpiękniejszymi zabytkami naszej małej ojczyzny.

Szanowni i Drodzy Przyjaciele Idei Tischnerowskiej!

Z przykrością informujemy, że z przyczyn obiektywnych w 2019r. odbywające się w Ludźmierzu
„Rekolekcje z Księdzem Tischnerem” nie będą organizowane.

CLOSE
CLOSE